stablecoin

  Czym są stablecoins?

  utworzone przez sty 16, 2023Bez kategorii0 komentarzy

  Stablecoins, czyli „stabilne monety”, to rodzaj tokenów cyfrowych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich wartość była stała względem innego aktywa, najczęściej dolara amerykańskiego. Jest to istotna innowacja w porównaniu do bitcoina lub innych kryptowalut, których cena ulega znaczącym wahaniom. Stablecoins w praktyce pełnią funkcję cyfrowych pieniędzy – obroty nimi są większe, niż obroty bitcoinem i ethereum. Dobowe obroty tymi cyfrowymi pieniędzmi stanowią aż 90% całych obrotów rynku kryptowalut.

   

  Stablecoiny stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie coraz więcej firm zaczyna akceptować je jako oficjalną formę płatności. Wielu ekspertów twierdzi, że stablecoiny mogą stać się ważnym narzędziem w branży finansowej, ponieważ mają potencjał zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo niż standardowe kryptowaluty.

   

  Przykłady popularnych stablecoins to:

  1. Tether (USDT) – stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim; jest on emitowany przez firmę blisko powiązaną z giełdą kryptowalutową Bitfinex z Hongkongu. Dość powszechnie uważa się, że Tether nie posiada całości pokrycia w aktywach, które miały zabezpieczać jego wartość. Dobowe obroty to ok. 27 mld dolarów, a łączna kapitalizacja to 66 mld dol.
  2. USDC – stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim, emitowany przez notowaną na NASDAQ firmę Circle, która prowadzi jedną z największych na świecie giełd kryptowalut. Dobowe obroty to ok. 2,8 mld dolarów, a kapitalizacja to 44 mld dol.
  3. Binance USD (BUSD) – stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim, emitowany przez największą na świecie giełdę kryptowalut Binance, zarejestrowaną na Seszelach. Obroty wynoszą ok. 6,3 mld dolarów, kapitalizacja – 16,3 mld dol.
  4. Dai (DAI) – kolejny stablecoin peggowany do dolara, aczkolwiek mechanizm zapewniania stabilności ceny jest zupełnie inny od pozostałych. Decyduje o tym bowiem algorytm zapisany w formie „inteligentnych umów” (smart kontraktów) na blockchainie Ethereum. Projektem zarządza MakerDAO, zdecentralizowana autonomiczna organizacja, która nie ma swojej fizycznej siedziby (zespół informatyczny jest w większości ulokowany w Polsce). Dobowe obroty to ok. 0,2 mld dol, kapitalizacja wynosi 6 mld dol.

  Jest jeszcze 130 innych stablecoinów, lecz obroty nimi nie przekraczają 50 mln dolarów, a kapitalizacja poniżej 1 mld dol. Nie ma w obiegu stablecoinów powiązanych z polskim złotym, a obroty cyfrowym euro są niewielkie (rzędu kilku mln dol.).

   

  Należy jednak pamiętać, że stablecoiny niosą ze sobą pewne ryzyko. Chociaż ich ceny są o wiele bardziej stabilne niż innych kryptowalut, nie są one wolne od wahań i mogą być narażone na różnego rodzaju ryzyka, takie jak ryzyko zmiany wartości aktywów, na których są oparte (tak było w przypadku koreańskiego projektu Terra Luna, którego stablecoiny TerraUSD były zabezpieczone algorytmicznie głównie tokenami Luna, emitowanymi przez tę firmę) lub ryzyko niewypłacalności emitenta. Dodatkowo należy pamiętać, że stablecoiny nie są jeszcze regulowane w taki sposób jak inne aktywa finansowe – regulatorzy (zwłaszcza w USA) przymierzają się do tego.

   

  Pomimo pewnych wyzwań, stablecoins wydają się obiecującym narzędziem dla tych, którzy chcą uczestniczyć w rynku kryptowalut, ale szukają bardziej stabilnych rozwiązań niż ich najbardziej popularne warianty. W przyszłości stablecoins mogą stać się coraz bardziej powszechne i akceptowane jako forma płatności.

  moneyherepsa

  moneyherepsa

  0 komentarzy

  Wyślij komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Polish Polish English English Ukrainian Ukrainian Russian Russian